Demografia (gr. demos - ľud, grafein - opisovať) je spoločenská veda zaoberajúca sa štúdiom reprodukcie ľudských populácií.
Objekt demografie: ľudské populácie.
Populácia (lat. populus - ľud) je spoločenský útvar pozostávajúci z ľudských jedincov, ktorí majú individuálne znaky, zaujímajú určité miesto v priestore a dochádza medzi nimi k reprodukcii.
Predmet demografie: demografické udalosti (javy) a procesy súvisiace s reprodukciou ľudských populácií.
Demografické udalosti sú uzavretie manželstva, narodenie, potrat, úmrtie, rozvod, presťahovanie.
Demografické procesy sú sobášnosť, pôrodnosť, potratovosť, úmrtnosť, rozvodovosť, migrácia (demografický proces znamená, že demografické udalosti sú evidované a sledované ako hromadné javy).
Demografická štatistika je hlavná metóda demografie a predstavuje odbornú činnosť, ktorou sa získavajú a spracovávajú kvantitatívne údaje o obyvateľstve.
Objekt demografickej štatistiky: jedinec (obyvateľ).
Predmet demografickej štatistiky: kvantifikácia demografických udalostí a procesov.
Systém demografickej štatistiky a štatistiky zahraničnej migrácie v SR
Základom systému demografickej štatistiky v SR je spracovanie demografických udalostí v mesačnej periodicite vo vyčerpávajúcom zisťovaní v celej populácii a pravidelne sa opakujúce sčítania obyvateľstva.
I. ZBER ÚDAJOV
Údaje pre demografickú štatistiku sa získavajú zo štatistického zisťovania o prirodzenom a migračnom pohybe obyvateľstva, ktoré každoročne organizuje Štatistický úrad SR štatistickými hláseniami:
- Hlásenie o uzavretí manželstva,
- Hlásenie o narodení,
- List o prehliadke mŕtveho a štatistické hlásenie o úmrtí,
- Hlásenie o rozvode,
- Hlásenie o sťahovaní.
Zber údajov sa zabezpečuje prostredníctvom spravodajských jednotiek, ktorými sú matriky, zdravotnícke zariadenia, súdy, ohlasovne pobytu obecných a mestských úradov, pracoviská Ministerstva vnútra SR pre registráciu cudzincov a osobitná matrika pre registráciu udalostí týkajúcich sa občanov SR v zahraničí.
II. SPRACOVANIE ÚDAJOV
V režime mesačného spracovania sú spracovávané informácie o demografickom pohybe: štatistika uzavretých a rozvedených manželstiev, narodených, potratov, zomretých, sťahovania, prírastky počtu obyvateľov a počty obyvateľov podľa pohlavia (základné absolútne a relatívne ukazovatele).
Mesačné údaje prezentované počas sledovaného roka majú charakter predbežných údajov, priebežne (mesačne) sa aktualizujú až do uzatvorenia spracovania sledovaného roka.
V režime ročného spracovania vznikajú definitívne základné bázy mikroúdajov o každom demografickom procese v referenčnom roku, ktoré sa používajú na spracovanie:
- bilancií obyvateľstva podľa pohlavia, veku, rodinného stavu, najvyššieho dosiahnutého vzdelania, krajiny narodenia, štátneho občianstva a národnosti,
- multidimenzionálnych tabuliek o demografických procesoch,
- špecifických výstupov, napr. tabuľky života.
III. POSKYTOVANIE A PREZENTÁCIA ÚDAJOV
Verejná databáza DATAcube.
Demografické údaje z mesačného a ročného spracovania prezentované vo forme multidimenzionálnych tabuliek v časových radoch (https://datacube.statistics.sk/). Dáta sú spracované v územných štruktúrach za SR, mesto-vidiek, oblasti, kraje, okresy a obce.
Pramenné diela
Podrobné tabuľkové výsledky pohybu obyvateľstva v SR za referenčný rok, obsahujúce dáta o sobášoch, rozvodoch, narodených, potratoch, zomretých vrátane príčin smrti a o migrácii.
Publikácie
Séria MY V ČÍSLACH prezentuje každoročne základné informácie zostavené zo štatistických údajov o výsledkoch demografických procesov v SR v publikácii MY V ČÍSLACH – Pohyb obyvateľstva a základné informácie zostavené zo štatistických údajov o výsledkoch zahraničnej migrácie v publikácii MY V ČÍSLACH – Zahraničné sťahovanie.
Séria ŠTATISTIKA V SÚVISLOSTIACH prezentuje analytické publikácie zaoberajúce sa vývojom obyvateľstva a demografických procesov:
- ŠTATISTIKA V SÚVISLOSTIACH – Hlavné trendy vývoja sobášnosti v SR v roku 2018
- ŠTATISTIKA V SÚVISLOSTIACH – Hlavné trendy vývoja plodnosti v SR v roku 2019
- ŠTATISTIKA V SÚVISLOSTIACH – Hlavné trendy vývoja úmrtnosti v SR, 2020
- ŠTATISTIKA V SÚVISLOSTIACH – Hlavné trendy vývoja rozvodovosti v SR, 2021
- ŠTATISTIKA V SÚVISLOSTIACH – Hlavné trendy vývoja migrácie v SR, 2022
- ŠTATISTIKA V SÚVISLOSTIACH – Hlavné trendy populačného vývoja v SR, 2023
- ŠTATISTIKA V SÚVISLOSTIACH – Hlavné trendy populačného vývoja v regiónoch SR, 2023
Analýzy v spoluprácii s Výskumným demografickým centrom
- Diferenčná analýza vybraných aspektov reprodukčného správania na Slovensku pre rok 2021 (PDF 606 kB)
- Identifikácia vplyvu odvrátiteľnej úmrtnosti na zaostávanie Slovenska z hľadiska intenzity úmrtnosti a formovania regionálnych rozdielov (PDF 791 kB)
- Populačné straty Slovenska a jeho regiónov z dôvodu predčasných úmrtí na odvrátiteľné skupiny príčin smrti (PDF 914 kB)
Prognózy
Demografické prognózy sú spravidla spracovávané každých 10 rokov v nadväznosti na výsledky sčítania obyvateľov, z ktorého sa získava východisková štruktúra obyvateľstva podľa pohlavia a veku. V intercenzálnom období sa podľa výsledkov demografického vývoja spracovávajú revízie prognóz obyvateľstva.
V roku 2022 v nadväznosti na výsledky Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021 v spolupráci s Výskumným demografickým centrom bola pripravená Prognóza vývoja obyvateľstva v SR do roku 2050:
- Popis konštrukčných postupov, analýza a zhodnotenie získaných výsledkov populačnej prognózy jednotlivých variant (PDF 1,2 MB)
- Analýza výsledkov kmeňovej populačnej prognózy krajov a okresov Slovenska (PDF 3,1 MB)
IV. NADVÄZNOSŤ ZISŤOVANÍ DEMOGRAFICKEJ ŠTATISTIKY A SČÍTANIA OBYVATEĽOV
Sčítanie obyvateľov je proces aktualizácie údajov o počte obyvateľov. Znamená to, že v roku sčítania je zistený nový aktualizovaný údaj o počte obyvateľov k 1. 1. a v štatistickej praxi sa používa ako nový počiatočný stav bilancovania obyvateľstva od roku sčítania do roku ďalšieho sčítania (10-ročné intervaly).
Proces medzicenzálnej bilancie ilustruje nasledujúca rovnica:
Stav obyvateľov k 31. 12. = stav obyvateľov k 1.1. + počet živonarodených (od 1. 1. do 31. 12.) - počet zomretých (od 1. 1. do 31. 12.) + počet prisťahovaných (od 1. 1. do 31. 12.) - počet vysťahovaných (od 1. 1. do 31. 12.).
Poznámka: Stav obyvateľov k 1. 1. sledovaného roku sa rovná stavu obyvateľov k 31. 12. predchádzajúceho roku. V rokoch, v ktorých sa realizuje sčítanie platí:
Stav obyvateľov k 1. 1. roku sčítania ≠ stavu obyvateľov k 31. 12. roku predchádzajúcemu rok sčítania.