Index cien priemyselných výrobcov

Oblasť : Makroekonomické štatistiky

Okruh : Spotrebiteľské ceny a ceny produkčných štatistík

Aktualizácia : 27.10.2023

Termín

Index cien priemyselných výrobcov

Oblasť použitia

Spotrebiteľské ceny a ceny produkčných štatistík

Definícia

Index cien priemyselných výrobcov (ICPV) vyjadruje mieru cenových zmien súboru vybraných významných výrobkov (reprezentantov) stálej kvality vyrábaných výrobcami v priemysle určených pre domáci trh, na export a v úhrne. Úhrnný index sa počíta ako vážený aritmetický priemer subindexov tuzemska a exportu.
Cena tuzemského tovaru je dohodnutou cenou medzi výrobcom a prvým odberateľom bez DPH a spotrebných daní. Cena exportovaného tovaru je dohodnutou a fakturovanou cenou medzi výrobcom a zahraničným odberateľom (bez DPH) v EUR.

Zdroj

Štatistický úrad SR

Merná jednotka

Index

Postup výpočtu

Indexy cien priemyselných výrobcov sa počítajú na základe cien vykazovaných v štatistických výkazoch Ceny Priem/T 1- 12 a Ceny Priem/V 1-12. Tieto výkazy vyplňujú vybrané priemyselné podniky (cca 900 organizácií) za vybraných reprezentantov (cca 3700 výrobkov v tuzemsku resp. ďalších 3600 výrobkov za export). Zisťujú sa realizačné ceny produkcie dodávanej do tuzemska na tzv. primárnom trhu medzi výrobcom a prvým odberateľom resp. vývozná cena dohodnutá medzi výrobcom a zahraničným odberateľom v EUR. Vykázaná cena je jednoduchým aritmetickým priemerom cien vo všetkých dôležitých obchodných prípadoch, ktoré sa vyskytli okolo stredu mesiaca. Cena vo výkazoch je uvedená bez dane z pridanej hodnoty a zvlášť údaj spotrebnej dane. V rámci zosúlaďovania s legislatívou EÚ (CR č.1165/1998) sa ako základný indikátor publikuje index cien výrobcov v priemysle v triedení podľa SK NACE Rev.2. Váhy indexu cien priemyselných výrobcov boli stanovené na základe štruktúry tržieb v priemysle SR v roku 2015 a z "Jednorazového zisťovania k výberu reprezentantov sledovania vývoja cien priemyselných výrobcov" za výrobky zatriedené podľa SK NACE Rev.2. Do indexu nie je zahrnutá ťažba a úprava uránových a tóriových rúd, vydavateľská činnosť, výroba jadrových palív, výroba zbraní a munície, výroba lietadiel a kozmických lodí, práce výrobnej povahy a opravárenstva. Index cien priemyselných výrobcov je počítaný z jednoduchých indexov cien jednotlivých reprezentantov vážených relatívnym podielom príslušného reprezentanta na celkových tržbách priemyslu za rok 2015 (stála štruktúra) podľa Laspeyresovho vzorca.

Právne predpisy

Právo na zber údajov (získavanie informácií) vo všeobecnosti upravuje Zákon č. 540/2001 Z.z. o štátnej štatistike v znení neskorších predpisov.
Povinnosť poskytovať údaje je uvedená vo Vyhláške ŠÚ SR č. 292/2020 Z.z. a jeho ustanoveniach (Program štátnych štatistických zisťovaní na roky 2021 až 2023).
Koncepcia a vymedzenie indexu cien priemyselných výrobcov je založená na Nariadení Rady (ES) č. 1165/98 o krátkodobej štatistike, Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 
2019/2152 o európskych podnikových štatistikách, Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2020/1197, ktorým sa stanovujú technické špecifikácie a podrobnosti podľa nariadenia 
o európskych podnikových štatistikách.

Väzba na medzinárodné štandardy

Vo všeobecnosti metodický základ pre indexy cien priemyselných výrobcov dodržiava Európsky systém národných účtov (ESA 1995) a Manuál indexov cien priemyselných výrobcov - teória a prax 2004 (PPI Manuál).
Dáte sú pravidelne (mesačne) posielané na Eurostat a OSN.

Súvisiace pojmy
Synonymá
Kontext
Ostatné linky
Poznámky
Návrat na zoznam